Червоний промінь

Рада прийняла за основу три соціальні закони, вкрай важливі під час війни

Верховна Рада України в понеділок, 18 липня, зробила крок до ухвалення низки законопроєктів щодо соціального захисту в умовах воєнного часу. Документи стосуються сплати житлово-комунальних послуг, відсрочки від призову для працівників освіти, а також відпусток батькам-військовикам для догляду за дитиною. Проєкти № 7531, 7352 та 7464 розміщено на офіційному сайті Ради.

Сьогодні Рада ухвалила за основу заборону примусово стягувати з фізичних осіб заборгованості за житлово-комунальні послуги на період дії воєнного стану. Норми передбачають внесення змін до пункту 102 розділу ХІІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про виконавче провадження”. За документ у першому читанні проголосували 287 нардепів, повідомив нардеп Олексій Гончаренко. Згідно із проєктом закону, у період дії воєнного стану зупиняється “вчинення виконавчих дій у виконавчих провадженнях з виконання рішень, боржниками за якими є підприємства оборонно-промислового комплексу, визначені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, органи військового управління, з’єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, які входять до складу Збройних Сил України, рішень про стягнення з фізичної особи заборгованості за житлово-комунальні послуги”. Зазначається, що закон “сприятиме захисту конституційних прав і свобод людини та громадянина в умовах воєнного стану”.

Також ВР проголосувала за відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації для наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників, незалежно від наявності в них вченого звання або наукового ступеня. У першому читанні законопроєкт № 7352 підтримали 318 нардепів. Голова парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак у своєму Telegram-каналі пояснив, що законопроєкт розширює коло наукових і науково-педагогічних співробітників, які мають право на відстрочку від призову під час мобілізації. Право на відстрочку буде в наукових, науково-педагогічних та педагогічних працівників закладів вищої, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної) або загальної середньої освіти, працевлаштованих за основним місцем роботи не менше ніж на 0,75 ставки.

Окрім цього, депутати прийняли законопроєкт про надання відпусток для догляду за дитиною не лише жінкам, а й чоловікам, у разі, якщо обоє є військовослужбовцями. За його ухвалення в першому читанні проголосував 301 народний обранець. Йдеться про рівні умови у мирний час та в період дії воєнного стану. Зараз лише жінки-військові можуть використати відпустку з догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років у період дії воєнного стану. Військовослужбовцю-чоловікові таке право надається лише у мирний час – і те за умови, що він є батьком-одинаком.

Усі три законопроєкти прийнято за основу із скороченням строку підготовки. Це означає, що друге читання та ухвалення в цілому відбудеться якнайшвидше.