Червоний промінь

Пересувні відділення від «Укрпошти»: відповіді на болючі питання

Чому змінюється формат обслуговування у селі?
У маленьких селах до 1200 жителів через скорочення кількості людей та падіння обсягів бізнесу припиняють працювати багато комерційних, інфраструктурних точок. «Укрпошта» також не має ні обсягів роботи, які б покривали необхідні витрати (зарплати листоношам, ремонти відділень тощо), ні державних дотацій (це приватне акціонерне товариство, і утримується воно за рахунок власних коштів). Але держава зобов’язує нас надавати послуги населенню незалежно від рентабельності, адже ми маємо статус національного поштового оператора. В таких умовах запровадження пересувних поштових відділень (ППВ) – це єдине правильне рішення, яке дозволить залишити пошту в селі, покращити сервіс, забезпечити гідну заплату працівникам та оновити інфраструктуру. До того ж, це великий крок до автоматизації 100% відділень.
У чому суть проєкту ППВ?
Пересувне поштове відділення – це таке ж повноцінне відділення, яке приїжджає у населені пункти до 1200 мешканців і надає людям поштові, фінансові та інші послуги.
В його бригаді працюватимуть три особи: начальник, листоноша та водій. Вони приїжджатимуть до двох точок присутності – це, по суті, стаціонарне поштове відділення, яке буде організовано в нашому або виділеному сільрадою приміщенні. Там завжди залишатиметься начальник: прийматиме комунальні платежі, допомагатиме з передплатою, видаватиме грошові перекази та соціальні виплати, поповнюватиме мобільний рахунок тощо. Водій та листоноша на своєму автомобілі приїжджатимуть до домівок абонентів, щоб надавати звичні послуги: доставляти пенсії, періодику, посилки, продавати товари, приймати платежі. Тож маломобільні клієнти, як і раніше, отримуватимуть наші послуги біля своїх домівок. Для зручності клієнтів у населеному пункті на час роботи пошти створюються дві точки обслуговування. Нині в Запорізькій області визначається кількість необхідних автомобілів, маршрутів, точок присутності тощо.
Графік роботи пошти встановлюватиметься таким чином, щоб повністю задовольнити попит населення. Авто заїжджатиме до сіл з населенням:
– менше 500 осіб – один раз на тиждень;
– менше 1200 осіб – двічі на тиждень.
Які покращення отримають клієнти та працівники «Укрпошти»?
– Автоматизацію всіх процесів;
– збільшення кількості точок обслуговування. Поштові послуги можна буде отримати як вдома, так і у точці присутності;
– покращення якості обслуговування. Послуги надаватимуться у відремонтованих відділеннях «Укрпошти» чи зручних приміщеннях сільради і з сучасних авто ППВ;
– в авто можна буде завантажити посилку одразу біля дому, не доставляючи її до відділення;
– авто доставлятиме ліки, також в ньому можна буде замовити дрібну побутову техніку.
Для працівників формат ППВ дасть змогу працювати на 0,8-1,0 ставки (в середньому +70% до зарплати) та в хороших умовах: автомобілі будуть з кондиціонером, обігрівачем тощо.
Чому проєкт важливий для розвитку області та тергромад?
До всіх позитивних аспектів для жителів сіл (і клієнтів, і працівників «Укрпошти») можна додати кілька пунктів, що стосуватимуться громади у цілому.
В 2022 році «Укрпошта» отримає власний банк. Таким чином, 100% населення вперше отримає доступ до банківської інфраструктури. Вивільнені орендовані приміщення, де були відділення «Укрпошти», будуть продані громаді чи інвесторам, які будуть готові вкласти кошти у ремонт та побудувати щось корисне для населеного пункту.
Як взаємодія «Укрпошти» та ОТГ може полегшити перехід до нової моделі?
– Надання доступу до всіх необхідних жителям села послуг – це спільне завдання «Укрпошти» та місцевої влади. Проєкт реалізується виключно на власні та залучені кредитні кошти «Укрпошти», тому від громад ми очікуємо сприяння в організаційних питаннях:
– надання приміщень для організації точок присутності (в сільраді, клубі тощо). Зараз ми критично оцінюємо 330 наших сільських відділень. Частину з них ми залишимо, відремонтуємо та трансформуємо у точки присутності. Частину, зовсім не рентабельних, ми хочемо замінити на більш зручні та відремонтовані приміщення. Тому просимо вас виділити для нас приміщення у сільраді або будь-якому іншому місці;
– розповсюдження інформації про нові графіки роботи в населених пунктах;
– оновлення поштових скриньок, вказівників, табличок з назвами вулиць та номерів будівель. Нова бригада ПВПЗ витрачає близько 2-х тижнів, щоб вивчити вулиці, будинки та жителів нових для них населених пунктів.

Запорізька дирекція АТ «Укрпошта».