Червоний промінь

Ситуація на ЗАЕС: в Біленьківській громаді почали роздавати калію йодид

Ситуація на Запорізькій атомній станції викликає занепокоєння в усього світу. Оскільки Біленьківська громада знаходиться в зоні можливого ураження, мешканцям необхідно заздалегідь підготуватися до будь-яких ситуацій. Хоча наразі прямої загрози й нема, для того, щоб уберегти щитоподібну залозу від ураження радіоактивним йодом, у перші 2 години після аварії на АЕС треба прийняти необхідно дозу йодиду калію. Процедура їх отримання опублікована на сайті громади.

У закладах охорони здоров’я громади вже можна отримувати препарат. Саме його слід прийняти одноразово при виникненні радіаційного забруднення. Щоденно, крім вихідних, у Біленьківській амбулаторії (з 08:00 до 13:00), в Мар’ївській амбулаторії, Лисогірському та Канівському ФП (з 08:00 до 12:00) задекларовані пацієнти віком від народження до 40 років можуть отримати препарат та детальну інформацію щодо застосування та дозування. Громадяни, які уклали декларації з лікарем з інших громад, або взагалі не задекларовані можуть звернутись з документами, що посвідчують особу, до Біленьківської амбулаторії та також отримати препарат.

Наголошується, що приймати калій йодид потрібно одноразово, тільки у разі отримання відповідних вказівок, за окремим повідомленням і лише особам віком до 40 років. Таблетки є в наявності та в достатній кількості, щоб забезпечити потреби всього населення громади. Рекомендоване дозування для різних категорій населення, а також правила вживання наведені в пам’ятці нижче:

Йодна профілактика (йодне блокування щитоподібної залози) – невідкладний захисний захід запобігання або зменшення поглинання радіоактивних ізотопів йоду щитоподібною залозою, за допомогою КІ, що спрямований, насамперед, на захист щитоподібної залози. Йодна профілактика належить до термінових (невідкладних) заходів, спрямованих на запобігання негативного впливу ранньої фази радіаційної аварії.

Ризик радіаційного ураження щитоподібної залози може бути знижений або навіть відвернутий при своєчасному призначенні йодної профілактики як такої або в комплексі з іншими заходами радіаційного захисту: обмеження перебування на відкритому повітрі, укриття, евакуація, радіаційний контроль харчових продуктів, у тому числі води питної, тощо.

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному (превентивному) прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивного йоду. Прийом препарату одночасно з надходженням “хмари” залишається ефективним та через 6 годин після інгаляційного надходження приводить до дворазового зниження дози, а через 24 години – практичній відсутності захисного ефекту.

Для людей віком понад 40 років радіоактивний йод не несе настільки ж високий ризик розвитку раку щитоподібної залози, як для інших категорій населення. В зв’язку з цим для цієї вікової категорії приймання КІ не рекомендоване.

Однократне дозування для дорослої людини КІ становить 125 мг (100 мг йоду). У разі виникнення радіаційної аварії на об’єктах, призначених для поводження з радіоактивними та ядерними матеріалами, та загрози забруднення довкілля радіоактивний йодом персонал повинен прийняти негайно 125 мг КІ.

Населення, яке проживає на території де є загроза забруднення, приймає профілактичну дозу препарату КІ тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики.

Достатньо одноразового прийому препаратів КІ. Однак, за умови довготривалого чи повторного негативного впливу, неуникненого споживання забруднених харчових продуктів і води питної, можливий повторний прийом препаратів стабільного йоду. Багаторазовий прийом КІ може призвести до передозування йодом та побічних наслідків для здоров’я. “Приймайте лише ті препарати, які ви отримали від державних органів місцевої влади. Дієтичні добавки, йодована сіль, нанесення йодної сітки на шкіру спиртовим розчином йоду тощо не надають достатнього захисту та не захистять вашу щитоподібну залозу”, – повідомили на сайті громади.