Червоний промінь

Олександр ФІЛІН: «У рамках реформи передаємо владу на місця»

В Україні завершився процес упорядкування адміністративно-територіального устрою. В Запорізькій області створено 5 укрупнених районів. Серед інших було утворено Запорізький район у складі 17 територіальних громад: 11 сільських, 4 селищних, 2 міських. До Запорізького району увійшли території ліквідованих районів: Вільнянського, Новомиколаївського, Оріхівського (частково).

У рамках реформування на долю Запорізької районної ради припав непростий процес передачі об’єктів спільної власності територіальних громад на місця. Про це та про розподіл повноважень між районною радою та громадами, зокрема, зупинився у своєму інтерв’ю голова Запорізької районної ради Запорізької області Олександр Філін.

Розмежування повноважень та ресурсів

Дуже важливо розуміти, що компетентність районної ради тепер поширюється на значно більшу територію, тому стосується більшої кількості людей. За наявними даними, до укрупнення в районі налічувалось близько 55 тис. осіб, після укрупнення – понад 850 тис. осіб. Тобто, району в старих межах вже не існує, ми маємо виходити саме з цього.

Поряд з формуванням адміністративно-територіального устрою треба розуміти розмежування ресурсів та повноважень між рівнями місцевого самоврядування. В рамках фінансової децентралізації жодні сільські, селищні, міські бюджети більше не залежать від району. Всі територіальні громади перейшли на прямі міжбюджетні відносини з державним бюджетом. Поряд з фінансовою незалежністю, громадам передані значні повноваження по наданню послуг на місцях. Більшість питань, в тому числі надання адміністративних послуг, тепер в основному будуть вирішуватись на місцевому рівні, а не, приміром, на рівні районному.

Про майно. Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні ради зобов’язані передати у комунальну власність територіальних громад усі об’єкти спільної власності територіальних громад району, які знаходяться на території цих територіальних громад, відповідно до розмежування видатків між бюджетами, встановлених Бюджетним кодексом України. У рамках та у відповідності до чинного законодавства, Запорізька районна рада передала більшість об’єктів спільної власності. Частина об’єктів вже зареєстровані за громадами, інші – на стадії оформлення.

Про долю районної лікарні

До Кушугумської громади передано такий об’єкт, як КНП «Запорізький районний центр первинної медико-санітарної допомоги» (первинну медичну ланку), будівлю поліклініки ЦРЛ та інше рухоме майно. Тим самим громада прийняла на себе питання організації надання медичних послуг населенню. Але на створення вторинної ланки медичної допомоги (отримання ліцензій, укладення відповідних договорів, кадрове забезпечення та ін.) потрібен час та фінанси. Втім я бачу, що громада представлена фаховим депутатським корпусом, виконавчими органами, які очолює досвідчений голова, тому сподіваємось, що з поставленими викликами вони впораються найближчим часом.

Питання щодо КНП «ЗЦРЛ» зараз перебуває на розгляді. В районну раду надходять звернення (пропозиції) щодо цього об’єкту. Це питання є відкритим, категорично не можна робити імпульсивних дій. Слід розділити два поняття – власності та надання медичних послуг. Доки триває укладення договорів з Національною службою здоров’я України питання передачі об’єкту відкладено. Про порядок та критерії передачі вже сказано. Мною надано відповідні доручення до профільних постійних комісій районної ради щодо розгляду поставленого питання в рамках чинного законодавства. Напрацьовується дорожня карта, триває розгляд в постійних комісіях із залученням представників всіх фракцій, зацікавлених осіб, ЗМІ. У будь-якому разі жителі району не залишаться без спеціалізованої медичної допомоги.

Наталія СТІНА.