Червоний промінь

Куди виносять сміття з хати в Біленьківській ОТГ?

Біленьківська громада багата мальовничими краєвидами, архітектурними та історичними пам’ятками, працьовитими людьми. Набувши статусу об’єднаної, тут активно взялися за благоустрій. Для КП «Біленьке» держава придбала сміттєвоз, трактор з причепом, асенізаторною цистерною, встановили сміттєві контейнери, почали боротися зі стихійними звалищами. Директор КП «Біленьке» Юрій Нікітін розповідає, що з сіл Біленьке, Мар’ївка, Лисогірська, Канівське сміття вивозиться за графіком.

«Зараз тариф зріс з 14 грн до 19.48 грн на одну людину в місяць, тому що здорожчало захоронення на полігоні твердих відходів – з 58 грн до 184 грн. за тонну, – говорить Юрій Микитович. – Але головна проблема полягає в тому, що не всі мешканці хочуть підписувати договори, сплачувати за вивезення сміття, бо вважають ціну дорогою. Намагаються спалити відходи або вивезти в лісосмугу, прикопати. Але палити не можна, якщо в топку потрапляють полімерні матеріали, вони виділяють фенол, це шкідливо і людям, і природі. Роз’яснюємо, переконуємо, стараємося примусити людей діяти цивілізовано.

Нещодавно сільська рада прийняла рішення – призначити громадських інспекторів, які мають право складати протокол про порушення правил благоустрою (утворення стихійних сміттєзвалищ, відсутність договору на вивезення ТПВ, порушення упорядкування біля власних садиб) на адміністративну комісію. Ними стали працівники КП. Ця робота вже розпочалася, оформлено 10 протоколів. Насправді людям треба звикнути, переступити психологічний бар’єр і навчитися платити за вивезення сміття. Багато громадян уклали договори, але не платять, особливо таких багато в Мар’ївці”.

Ще одним кроком до чистої громади стало проведення суботників, толок. Стихійні звалища почали поступово прибирати. Не можна сказати, що вони зовсім зникли, але картина поліпшується. Люди думають, що краще викинути сміття в бак, ніж везти його в посадку за 2 км чи за село і отримати штраф, якщо зафіксують цей ганебний факт.

Здорожчання послуги на захоронення твердих відходів змусило вирішувати, як зменшити їхню кількість. Директор КП «Біленьке» Ю.М.Нікітін пропонує освоїти проєкт для впровадження сортувальної лінії твердих відходів. Зв’язався із заводом по виробництву таких ліній «Системи Модернізації Складів», що у Полтавській області, який їх виготовляє. Однак вартість 2 млн.грн. – надто велика для сільської ради. Звертався до народного депутата М.Нікітіної, яка скерувала до Міністерства регіонального розвитку, шукати відповідні гранти тощо. Ця ідея безумовно на часі, але поки її буде реалізовано, територія може потонути в смітті. Тому керівництво сільради планує цього року більшість інфраструктурних коштів спрямувати саме на закупівлю сміттєвих баків.
Та сміття – це не єдина проблема, яка турбує. Комунальне підприємство мало-прибуткове, весь час балансує на межі. Допомагає по можливості сільська рада, але це не рятує. Основні види діяльності, крім вивезення сміття, опалення об’єктів соціальної сфери, надання послуг з перевезення, асенізації, а також водопостачання, яке теж не надто прибуткове (+ 3 грн на кубометрі), та водовідведення. Очисні споруди свого часу «НІБУЛОН» побудував потужні, розраховані на очистку 1 тис.куб.м на добу, а по факту виходить лише 200-300 куб.м. Раніше було 3 тис. засуджених БВК№ 99, залишилось 300, плюс соціальні об’єкти села. Тобто, витрат на обслуговування очисних споруд більше (понад 63 тис.грн. в місяць тільки електроенергія), ніж віддача. Для потреб жителів громади безкоштовно діє соціальний автобус (витрати КП на його обслуговування складають 10 тис.грн. на місяць), фінансує сільська рада.

Комунальне підприємство «Біленьке» утворене сільською радою для надання послуг населенню, ціна цих послуг не є комерційно–прибутковою. Тому власне комунальне підприємство дає змогу громаді стати більш самостійною, надавати цілий спектр послуг для мешканців, але щоб стати цілком ефективним та прибутковим, треба пройти непростий шлях. Та насамперед потрібно змінити свідомість багатьох, щоб очистити від сміття свій рідний край.
Наталія Стіна.