Червоний промінь

Вчені викликали “дощ”, який може побороти посуху

Чи може людина допомогти хмарі “позбутися зайвої води” і викликати дощ? Як змінити розмір крапель у тумані? Цими питаннями задалася група вчених з Університетів Редінга і Бата. Вони провели дослідження з електричним зарядом. Результати показали, що він може змінювати розмір крапель води та викликати “вибухові дощі”. Про “небесні пригоди” вчених розповідає британське видання The Guardian.

У процесі дослідження Джайлс Гаррісон і його колеги проводили незвичні дії. Вони ганялися за туманами на світанку в Сомерсет-Левелс, Англія. Безпілотний апарат спрямовували вглиб туману та випускали електричний заряд. Так вченим вдалося з’ясувати, що випущений у туман позитивний чи негативний заряд утворював більше крапель води. За словами Гаррісона, відомо, що електричний заряд здатний уповільнити випаровування. Проте разючим здається той факт, що він також здатний змусити краплі “вибухати”. Зазначається, що це пов’язано з тим, що електрична сила, яка діє на краплі, перевищує поверхневий натяг, який утримує краплі разом.

Електричний заряд можна використовувати як “заохочення” хмар виливати “дощ”. Гаррісон зазначає, що звичайні краплі більші, ніж краплі туману, а тому ймовірність їхнього зіткнення збільшується. Дослідники вважають, що позитивний або негативний електричний заряд, спрямований у хмару, здатний допомогти краплям склеїтися та стати важчими.

Дослідники припускають, що їх відкриття може бути широко використане й у боротьбі із посухою. Наприклад, такий спосіб міг би бути використаний у надпосушливих регіонах, таких як Близький Схід чи Північна Африка, пише The Guardian.