Червоний промінь

Вчені розгадали таємницю кілець Сатурну – це зруйнований Кризаліс

Планета Сатурн довгі роки була суцільною загадкою для вчених. Навіть на звичайних знімках видно, що планета не така, як інші. Її чудернацькі кільця обертаються під кутом близько 27 градусів. І ніхто не міг з’ясувати, що це за геометричні форми і чому так відбувається. Але днями вчені Массачусетського технологічного інституту опублікували нове дослідження, в якому нарешті знайшли відповіді на свої питання. Причина крилася в іншому космічному об’єкті. Це залишки стародавнього супутника Сатурну, пише The Independent.

Виявилося, що планета отримала свій знаменитий кут нахилу після того, як у неї врізався один із супутників. Зараз Сатурн має таких аж 83. Ці численні небесні тіла оберталися навколо Сатурна та підтримували його точне вирівнювання з Нептуном впродовж мільярдів років. Проте в минулому планета мала додатковий супутник – нині неіснуючий місяць. Вчені назвали його Кризаліс.

Близько 160 мільйонів років тому його стабільність порушилася. Він наблизився до Сатурна надто близько, настільки, що 99% його речовини поглинув газовий гігант, а залишена частина сформувала кільця планети. В результаті втрата супутника вивела Сатурн із хватки Нептуна і залишила його з нинішнім нахилом. Тобто, руйнація Кризалісу стала причиною як нахилу Сатурна, так і формування його кілець, заявили науковці.

Щоб побудувати точне моделювання газового гіганта, команда використовувала детальні дані про планету, зокрема, вимірювання, зроблені під час занурення зонда Кассіні в Сатурн. Ці моделі показали, що планети могли бути синхронізовані, але одного моменту процес порушився.

“Як показали результати нашого дослідження, додаткового місяця було достатньо, щоб викликати ці проблеми. Він обертався навколо Сатурна доти, доти 200-100 мільйонів років тому дестабілізація орбіти Титана не змусила Кризаліс зійти з орбіти. Внаслідок цього додатковий супутник наблизився до гіганта, який розірвав його на частини”, – підсумував учений Массачусетського технологічного інституту Джек Віздо.