Червоний промінь

Зонд NASA вперше в історії протаранив астероїд для порятунку Землі

У американської компанії SpaceX триває своя війна – з астрономічним об’єктом в космосі. 27 вересня о 2:14 за київським часом зонд NASA під назвою DART успішно протаранив астероїд Діморфос. Це відбулося вперше в історії людства. В результаті науковці змінили траекторію польоту небесного тіла, відвернувши його від Землі. Подробиці “контрнаступу” на астероїд наводить ІТ-ресурс ITC.ua.

Один з автоматичних зондів на швидкості 6 258,56 м/с планово зіткннувся із 160-метровим космічним об’єктом. За допомогою нової системи автономної оптичної навігації в реальному часі SMART Nav зонд самостійно поцілив прямо в центр Діморфоса. Це була безпрецедентна донині спроба відхилити астероїд “кінетичним ударником”, яка завершилася успіхом. Камера апарата зафіксувала момент зіткнення. Прямий відеоефір не робили, оскільки його поки що неможливо організувати в космосі. Діморфос не становить безпосередньої загрози планеті, проте є зручною ціллю для перевірки концепції, заявили в SpaceX.

Протягом кількох наступних днів астрономи стежитимуть за об’єктом та здійснюватимуть необхідні вимірювання, щоб встановити, чи вдалося зонду змінити орбітальний період астероїда. Очікується, що зіткнення 550-кілограмового зонда змінить швидкість Діморфоса лише на незначну частину відсотка, що своєю чергою дозволить змінити його орбітальний період на кілька хвилин та означатиме успіх експерименту.

Вчені зазначають, що такі випробування необхідні для порятунку Землі в потрібний момент, тобто, щойно виникне реальна потреба у планетарному захисті.

Місія DART стартувала ще торік. 24 листопада 2021 ракета-носій Falcon 9 Block 5 компанії SpaceX запустила зонд. Вартість всієї місії – $324,5 млн.