Червоний промінь

“Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо”. Сьогодні – 90-та річниця Голодомору

Щорічно в четверту суботу листопада в Україні та світі вшановують пам’ять жертв Голодоморів 1932-1933 років. 2022 року цей день припадає на сьогодні, 26 листопада. Інформаційна кампанія з роковин трагедії цьогоріч проходить під гаслом “Пам’ятаємо. Єднаємося. Переможемо”. На сьогодні він максимально актуальний, адже шанування пам’яті жертв сталінського режиму відбуватиметься під час повномасштабної війни Росії проти України.

1932 року для України встановили нереальний до виконання план заготівлі хліба (356 млн пудів). Йшлося тоді про повну конфіскацію всіх запасів пшениці та іншого зерна. Також конфісковували харчі, майно, одяг. Забирали їх за невиконання наказу як штраф. Боржників заносили до так званих “чорних дошок”. В ті роки це означало смертний вирок. Адже таким населеним пунктам не завозили товари, їхнім жителям забороняли покидати межі селища, а все майно конфісковували.

Голодомор 1932-1933 року відбувався на всій території радянської України, а також на Кубані і Поволжі, де проживали українці в той час. Масовий голод був у Казахстані, на Південному Уралі і в Західному Сибіру. Найбільше українців, згідно з демографічними даними, загинули на території сучасних Київської, Харківської, Сумської, Полтавської, Дніпропетровської, Чернігівської, Вінницької, Житомирської, Одеської областей. На той час землі Волині, Галичини та Західного Поділля входили до складу Польщі, Буковини – до складу Румунії, а Закарпаття – Чехословаччини. Тому голоду тут 1932-1933 року взагалі не було.

В серпні 1932 року з’явився так званий “Закон про 5 колосків”. Під приводом того, що розкуркулені селяни (ті, у яких забрали всі речі і їжу за штрафи) розкрадають вантажні поїзди, кооперативне та колгоспне майно. За такі порушення закону, який запропонував створити сам Сталін, передбачався розстріл, а за пом’якшувальних обставин могли ув’язнити на 10 років. Права амністії не існувало.

Кількість жертв Голодомору 1932–1933 років, за різними оцінками, коливається від 3 до 7 мільйонів осіб. Деякі дослідники називають й більші цифри. У рішенні Київського апеляційного суду щодо винуватців Голодомору від 2010 року вказано 3,9 мільйона. А все тому, що в Радянському Союзі намагалися будь-що приховати правду про геноцид українського народу. Через три десятиліття режим вдався до нових геноцидних практик проти українського народу.

Офіційно Голодомор 1932-1933 років був визнаний геноцидом українського народу Верховною Радою України 2006 року. В той же час 16 країн світу визнали цей період винищенням української нації. Серед них: Австралія, Грузія, Еквадор, Естонія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, США, Угорщина, Португалія, а також Ватикан як окрема держава. А ще вісім засудили його як акт винищення людства.

З приводу 90-ї річниці Голодоморів Український інститут національної пам’яті закликає українців закликають приєднатися до акції “Запали свічку”. Де б ви не були – вдома, в будь-якому регіоні України чи за кордоном, ввечері 26 листопада потрібно запалити вогник у вікні як вияв скорботи за загиблими та віри в перемогу українців найближчим часом.

Росіяни знову застосовують проти українців геноцидні практики. І це не дивно. В цій війні РФ переслідує ту саму мету, що й під час Голодоморів – знищити українську ідентичність і націю. Трагічні події сьогоднішнього дня наочно показують українському суспільству, що жива пам’ять всіх жертв дуже важлива.