Червоний промінь

Україна переходить на зимовий час. Коли переводити годинник?

В Україні традиційно годинники на зимовий час переводять в останню неділю жовтня. Цьогоріч потрібно це зробити в ніч проти 30 жовтня. О 04:00 ранку стрілки годинника перевести на одну годину назад. Переводити час почали ще у 1981. Такий звичай запровадили для економії електроенергії та подовження світлового дня.

У країнах Євросоюзу перехід на зимовий час також відбувається в останню неділю жовтня. Як і раніше, різниця з Україною становитиме одну годину. Крім країн ЄС, годинник переводять в Ізраїлі, Ірані, Австралії, Мексиці, Великій Британії, США, Канаді. Експерти у галузі енергетики вважають, що за рахунок переведення стрілок годинника вдається заощадити не більше 2% електроенергії, що зовсім не суттєво. Тому наразі в наукових колах тривають активні дискусії, чи потрібно взагалі це робити.

Варто відзначити, що Верховна Рада України ще до початку війни намагалася зайнятися цим питанням. В березні 2021 ВР відправила на доопрацювання до комітету законопроєкт № 4201 “Про обчислення часу в Україні”. Документ пропонує скасувати сезонне переведення годинника. В тексті проєкту пропонується, щоб в країні залишився зимовий час.

Депутати не встигли ухвалити це рішення, коли воно ще було на часі. Але до зміни режиму дня можна підготуватися, скориставшись декількома порадами:

  • провітрюйте приміщення та більше гуляйте на свіжому повітрі – це допоможе наситити мозок киснем;
  • проводьте зранку розминку для м’язів;
  • використовуйте помірно ситний сніданок для “запускання” організму.