Червоний промінь

Грошова допомога переселенцям: види і як отримати

З початком повномасштабної війни РФ проти України різко збільшилася кількість внутрішніх переселенців (ВПО). Часто людям доводиться полишати свої домівки навіть без найнеобхідніших речей. За даними Міжнародної організації міграції, в Україні вже 6,5 млн ВПО. І перважній більшості з них потрібно знову створити всі життєві умови, в тому числі забезпечити засобами для існування. Для цього іноземні установи реалізують в країні спеціальні програми з виплат біженцям.

На даний момент, ще з 2014, Уряд автоматично надає власну допомогу внутрішнім переселенцям згідно з Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам: 3000 грн – особам з інвалідністю і дітям та 2000 грн – іншим особам. Для цього треба лише мати довідку внутрішньо переміщеної особи, яку можна оформити на порталі “Дія” або в відділі ЦНАП, де така особа має притулок на найближчий час.

З березня 2022 року Кабмін доповнив відповідну постанову. В областях, де ведуться бойові дії, включаючи Запорізьку, держава спільно з ООН почала впроваджувати дві програми щодо додаткових заходів із соціальної підтримки для біженців. Це проект Управління Верховного комісара ООН у справах біженців внутрішньо переміщених осіб та проект Всесвітньої продовольчої програми ООН.  Ці види допомоги надаються додатково до допомоги держави. Отримати ці гроші можна через одне з агентств. Їх перелік невичерпний, але можна назвати основні, які діють зокрема на території Запорізької області:

Право на допомогу за рахунок коштів Всесвітньої продовольчої програми ООН та за рахунок коштів Управління Верховного комісара ООН у справах біженців мають внутрішньо переміщені особи, які перебувають на обліку як платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, та яка визначена в переліку, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 року № 204 “Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми “єПідтримка”. Відомості про про таких осіб мають бути включені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Допомога оформлюється автоматично і не потребує окремого звернення особи. Міністерство соціальної політики самостійно формує і передає Всесвітній продовольчій програмі ООН/Управлінню Верховного комісара ООН у справах біженців перелік внутрішньо переміщених осіб взаємоузгоджених вразливих категорій. Для додаткової інформації необхідно звертатися за номером 0800307711.