Червоний промінь

На Запоріжжі затримали організаторів схеми “Ваш родич у полоні”

На Запоріжжі були викриті зловмисники, які телефонували рідним і близьким воїнів ЗСУ та пропонували  свою “допомогу” у нібито визволенні полонених українських захисників.  За це шахраї вимагали окрему плату. Розцінки зловмисників різнились і в більшості випадків залежали від емоційного стану родичів, повідомили в ГУ НП області.

Серед псевдопослуг, які пропонували шахраї, були телефонний дзвінок з полоненим, за який просили від 10 до 50 тис. грн, визволення з полону, яке оцінили у суму від 50 до 200 тис. грн та перевезення тіла загиблого – до 10 тисяч гривень. Жодну із цих обіцянок зловмисники виконати не могли, а після отримання грошей, які їм пересилали онлайн, просто зникали зі зв’язку. Для правдоподібності своїх слів, зловмисники моніторили інтернет та збирали дані про безвісті зниклих або загиблих українських військових та членів їхніх сімей, уточнили в установі. 

Організатором схеми виявився чоловік, який наразі перебуває у тимчасово окупованому Маріуполі. Він нещодавно звільнився з місць відбування покарання.

Крім того, у Запоріжжі в нього була спільниця – «вимушена» переселенка з Донеччини. Її затримали спецпризначенці СБУ. Жінка відповідала за фінансову складову та забезпечувала мобільний дзвінок, постійно змінюючи номери та операторів зв’язку.  У ході обшуку у підозрюваної вилучено:

  • комп’ютерну техніку із доказами протиправної діяльності
  • велику кількість мобільних телефонів та сім-карток
  • банківські картки для отримання платежів
  • чверть мільйона гривень готівкою. 

У межах кримінального провадження встановлюються усі потерпілі особи та вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності інших учасників злочинної схеми.


Питання звільнення військовополонених перебуває у виключній компетенції органів державної влади. Якщо ви або ваші знайомі потрапили у ситуацію, коли невідомі люди вимагають гроші за «визволення» родича з полону, негайно звертайтесь до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених: 067-650-83-32; 098-087-36-01 або на електронну адресу: united.centre@gmail.com.