8 жовтня, напередодні великого свята Покрови Пресвятої Богородиці, заведено поминати померлих. Цей день називається Покровською батьківською суботою –особлива пора поминання померлих. В цю дату рекомендується відвідати храм і помолитися за душі померлих родичів, друзів, знайомих, поставивши свічку за упокій, а потім – сходити на цвинтар.
Покровська батьківська субота стоїть у церковному календарі перед святом Покрови. У храмах цього дня служать особливу службу. Віряни традиційно моляться за душі близьких, які померли, насамперед це стосується покійних батьків. Кожен християнин віддає перед ними духовний обов’язок – молиться за їхні душі після того, як мати та батько відійшли в інший світ. Тим самим люди намагаються клопотати про померлих перед Богом.
В цю суботу, яка 2022 року припала на 8 жовтня, прийнято ходити на цвинтар, наводити лад на могилах перед настанням зими. У храмах цього дня, а також у п’ятницю ввечері, проходять поминальні літургії та панахиди заради очищення їх від гріхів, вчинених за життя. Якщо до храму потрапити не вдається, можна просто поставити свічку та помолитися перед іконами вдома.
Слід пам’ятати, що певних правил читання молитов не існує. Головне, що повинно бути – віра та щирість. Тільки так заповітні слова торкнуться душі померлого. Емоцій та проявів почуттів теж боятися не варто. Православні вірять, що душі померлих відвідують їх, тому поминальну вечерю краще приготувати вдома.
Існує низка заборон, яких треба дотримуватися в батьківську суботу. Вкрай не рекомендується:
- згадувати померлих поганим словом чи погано думати про них;
- згадувати покійних алкоголем;
- вбиватись про померлого, оскільки він відійшов у найкращий світ до Бога;
- працювати;
- замовляти панахиду самогубцям;
- сваритися, плакати, поганословити і бажати зла.
Також не слід погано відгукуватися про покійних. У батьківський день заведено згадувати лише добрі справи.