Червоний промінь

Різдво Миколая Чудотворця та день пам’яті святих: свята 11 серпня

Сьогодні, 11 серпня, віряни вшановують Різдво Миколая Чудотворця. Також церква вшановує пам’ять святої мучениці Серафими, мучениці Феодотії і відзначає день пам’яті преподобних Косми і Костянтина Косинських. 

Історія Різдва Миколая Чудотворця

На відміну від більш відомих свят – Дня Святого Микола 19 грудня (день смерті Святого Миколая) та Весняного Миколая 22 травня (день перенесення мощей святого в італійське місто Барі), – це свято довгий час було забутим у православній традиції. Різдво Миколая Чудотворця було запроваджено у IX столітті разом із хрещенням Київської Русі. Під час правління Катерини ІІ у Російській імперії свято було скасовано, після чого про нього забули аж до ХХІ століття. У 2004 році Різдво Святителя Миколая Чудотворця було відновлене православною церквою.

У цей день прийнято відвідувати церкву, де проходять урочисті молебні на знак вшанування пам’яті Святого Миколая. За народним уявленням, Миколай Чудотворець є одним з найбільш наближених до Бога, тож молитви до нього у цей день вважаються дуже ефективними, особливо для хворих та знедолених.

Різдво Святителя Миколая Чудотворця у давнину нагадувало про наближення осені. Доволі часто вранці цього дня можна було помітити туман, який віщував гарний врожай ячменя і вівса. Відсутність заморозків цього дня пророкувала теплий початок осені, а якщо овес зеленіє вдруге за сезон, то варто очікувати багато дощів восени.

Жителі сіл збирали гриби і горіхи. Знахарі в цей день ходили по дворах і читали змови від злодіїв і розбійників. Ще вірили, що вночі відьми приходять корів доїти, після чого тварини починають чахнути просто на очах. Щоб цього не сталося, хліва міцно замикали, а всередині вішали різні обереги (червоні шовкові стрічки, квіти соняшника, чортополох, кропиву).

День пам’яті мучениці Серафими

Свята жила в Римі під час правління імператора Адріана, який почав гоніння на християн. Серафиму схопили і стали судити. Начальник віддав її на наругу, але, як тільки до неї наблизилися мучителі, земля затряслася, а вони впали мертвим сном. Мучителі вирішили, що це диво, обпалили Серафиму вогнем, побили палицями і відсікли голову.

День пам’яті мучениці Феодотії

Жила в III столітті і постраждала від рук імператора Діоклетіана. Феодотія рано овдовіла і все своє життя присвятила допомоги нужденним. Язичники звинуватили її в сповіданні християнства і ув’язнили в темницю. Один з царедворців хотів одружитися з нею, але Феодотія відмовила. Тоді її разом з дочкою спалили в печі.

День пам’яті преподобних Косми і Костянтина Косинських

Святі жили в XIII столітті і були учнями Варлаама Хутинського. Після його смерті вони оселилися на Косинському півострові. Незабаром до них почали приходити благочестиві люди, так і виникла свята обитель. До кінця свого життя Косма і Костянтин були настоятелями Косинського монастиря, спочили мирно.

У цю дату люди дотримуються певних заборон. Наприклад, небажано займатися рукоділлям із гострими предметами, працювати на городі, прибирати в будинку та займатися фізичною працею. Православна церква категорично забороняє лаятися та сваритися. Натомість 11 серпня прийнято пекти пироги з калини. Дівчата з ранку вмивалися калиновим соком, а юнаки схилялися до калинового стовбура – вірили, що рослина дає силу і мужність. Рубати гілки калини в цей день категорично заборонялося.  Також наші предки 11 серпня збирали гриби і горіхи, а бабки-знахарки читали змови від злодіїв і розбійників. Люди вірили, що саме цієї ночі відьми приходять доїти корів, тому тварини чахнуть на очах. Для того, щоб це не сталося, господарі щільно закривали двері хліва, а всередині вішали обереги.