Червоний промінь

Різдвяний Святвечір. 12 пісних страв, які повинні бути на столі

24 грудня християни, які святкують Різдво за Григоріанським календарем, відзначають Святвечір (Надвечір’я Різдва Христового). В перші століття нашої ери не існувало точної дати святкування Різдва Христового. Одні віряни виступали за 20 травня (Климент Олександрійський), інші – за 25 березня, 17 листопада тощо. Східні християни відзначали Різдво переважно на Богоявлення – 6 січня.

У 336 році, за часів імператора Костянтина Великого, відбулось перше задокументоване святкування Різдва 25 грудня. Офіційно ця дата була затверджена на Третьому Вселенському соборі, що проходив в місті Ефес у 431 році. Згодом святкування Різдва зі східної частини Римської імперії почало поширюватись на північ і захід Європи, доповнюючись різними традиціями. Так, у Середні віки (приблизно з 1223 року) виник звичай встановлювати для поклоніння віруючих різдвяні вертепи – ясла з фігурками Дитяти Ісуса, Марії, Йосипа, пастухів, Трьох царів (волхвів) у церквах та власних будинках.

Святвечір є завершальним днем Різдвяного посту. За традицією, піст завершується з появою на небі першої вечірньої зорі, після чого відбуваються урочисті різдвяні богослужіння. Проте 24 грудня піст дотримати обов’язково. Цього дня категорично заборонено м’ясні, молочні продукти та яйця. При цьому можна їсти рибу.

На святковому столі зазвичай 12 страв. Чому саме стільки? Етнографи припускають, що це може бути пов’язане із 12 місяцями. Віруючі християни використовують число 12 стосовно дванадцяти учнів Ісуса Христа. Тож які страви необхідно подати на святковий стіл, щоб правильно відзначити Святвечір?

Насамперед це кутя. Страва обов’язково має бути на святковому столі. Саме з ложки куті має починатися святкова вечеря. Традиційно її готують із зерна, горіхів, маку та меду. Також гостям столу необхідно запропонувати:

  • вареники повинні бути пісними, без додавання молока, яєць, сиру та м’яса. Як начинку можна взяти картоплю, капусту, гриби, мак, яблука та чорнослив;
  • голубці – начинкою для таких голубців може стати рис з овочами або пшоно з грибами;
  • борщ – обов’язково потрібно приготувати першу страву, проте варити її потрібно без м’яса;
  • узвар із сухофруктів – напій, який вважається символом життя та очищення;
  • капусту – традиційною стравою вважається тушкована капуста з грибами;
  • соління – не зайвим буде прикрасити стіл солоними огірками, помідорами чи грибами;
  • гарнір – це може бути тушкована картопля, пісне рагу або будь-яка каша;
  • рибу – як саме ви її приготуєте, вибирайте самі;
  • квасолю – страви з бобової ситості замінюють м’ясні страви;
  • десерт – випікати різдвяні пряники, основою яких є медове прісно. Також готують пісні та дріжджові оладки, млинці та пампушки;
  • салат – оскільки важливим для християн овочем є буряк, бажано приготувати салат із його використанням. Це може бути вінегрет.