Червоний промінь

Медовий спас: історія свята та прикмети

Медовий Спас (Маковій) відзначають щорічно 14 серпня. Цього дня віряни приносять у храми мед для освячення. Традиція пов’язана зі стародавньою настановою – перший урожай приносити Богові і лише потім їсти самому.

Походження свята. Свято Маковія утворилось з народних традицій та церковної дати. З одного боку – серпень визначний тим, що це місяць врожаю і щедрості матінки-природи, а саме до дня Медового Спасу треба зібрати урожай меду, адже після цього бджоли дають значно гірший мед. Звідси й пішла “медова” назва.
У цей день церква відзначає Походження чесних древ Животворящого Хреста. За Євангеліє, частка дерев’яного Хреста, на якому розіп’яли Ісуса, оживила мертвих, зцілила недужих, врятувала Константинополь від епідемії небачених масштабів, що передавалась через воду. Цією часткою освятили усі водойми в місті і вони очистились. Звідси й пішла традиція святити воду в цей день, адже вона має цілющі властивості. Вірянийдуть до храму, щоб поклонитися Хресту Господньому, попросити допомоги.
Ще одне трактування свята Маковія: в цей день вшановують пам’ять семи мучеників Макавеїв. Проте в народі назву сприймають, як період, коли збирається новий урожай маку – один з головних атрибутів Спаса.
Освячення. 14 серпня в церквах здійснюється мале освячення води, тому Медовий Спас часто називають Спасом на воді. У цей день віруючі люди востаннє в році купалися в річках і озерах, змиваючи з себе всі гріхи. Також святять мак, мед і проводжають літо. Готують маковійську квітку – букет з м’яти, чебрецю, нагідок, маку і освячують у церкві. На Маковія також освячують криниці та джерела.
З цього дня починається двотижневий Успенський піст, який встановлений перед святами Преображення Господнього та Успіння Богородиці.
Прикмети:
• На Маковія не можна працювати та прибирати в будинку: подібні справи завершіть напередодні.
• Крім того, не прийнято голосно говорити та шумно святкувати, оскільки на це погано реагують бджоли.
• Не можна сваритися, лаятися або бажати комусь зла, інакше негатив повернеться.
• Оскільки в цей день починається строгий Успенський піст, їсти можна не все.
У народі кажуть:
– На Маковія літо закінчується, осінь починається.
– У Спаса всього в запасі: і дощ, і вітер, і відро…
– На перший Спас і жебрак медку спробує.
– Дощ на Макавеїв – мало пожеж буває.
– На Макавеїв збирають мак.
– На Маковія вдовам, слабким допомагай. І буде тобі – щастя.
– Медовий Спас нові колодязі освячує.
– У перший Спас будь-який бабин гріх проститься.
– Після першого Спаса в воду не заходять.