Червоний промінь

День святого Миколая – час творити добро та вірити в дива

Щороку наприкінці грудня добрим та слухняним дітям дуже щастить. В кінці року їм за добру поведінку “дякують з небес”. Дітлахи тішаться щедрими подаруночками, які знаходять під подушками. Вважається, що це справа рук святого Миколая. Але це не єдине диво, на яке був здатен святитель завдяки своїй праведності та Божественній благодаті. Для пересічної людини вони й досі непідвладні, неможливі. День святого Миколая християни східного обряду відзначають сьогодні, 19 грудня.

Ким був Святий Миколай

В народі Миколая Чудотворця вважали головним помічником для засуджених за нескоєні діяння. Існує легенда, яка проголошує: на схилі літ, дізнавшись про несправедливе засудження трьох невинних воєвод, святитель Миколай поспішив з іншого міста на місце страти, аби власноруч вирвати меча із рук ката та сказати: “Я готовий померти замість цих невинних”.

Також Микола є покровителем купців, дітей та моряків. В давнину до його “компетенції” входили навіть шлюби, тому Миколаю можна було молитися й про щасливе сімейне життя. Словом Божим і молитвою він приборкував шторми та воскрешав загиблих. І це є причина, з якої його звуть також Чудотворцем. Щоб прикликати дива, підвладні тільки святому Миколаю, вранці 19 грудня люди обов’язково вирушали до церкви, служили молебні – і тільки після цього накривали багаті столи. Не можна було сумувати на день Миколая. Вважалося, що це призведе до сильних морозів.

Дві істини, яким вчить святитель

Миколай у своєму благочесті не розділяв добрі справи на великі й малі, гідні його втручання та негідні. Він ніколи не відмовляв у допомозі нужденним. Навіть багатий спадок, залишений батьками, Миколай роздав біднякам. Він годував голодних, допомагав сиротам, розраджував тих, хто звертався до нього. Чудотворець, хоч і міг звернутися по “допомогу” до Бога, не спокушав його своїми проханнями та сам робив усе від нього залежне, аби сотворити добро.

Своїм прикладом він і досі вчить людей робити дива. Треба лише знати межі, в яких людина здатна на це. Ще один урок, який можна побачити в життєписі святителя Миколая, про віру в Господа Бога. Так, усвідомлюючи перед собою “нездоланну” перешкоду, проблему, непідконтрольну немічним людським силам, не можна падати духом. Треба довіритися Господу та піднести до Нього свої молитви. І Господь відгукнеться, як благодіяв Він на прохання святителя Миколая, зупиняючи шторми, воскрешаючи загиблих чи ж переносячи імператорський документ через море усього за день там, де найшвидшому кораблю знадобився би цілий тиждень.

Традиції та прикмети свята Чудотворця

В мирний час свято Миколая відкривало низку різдвяних і новорічних урочистостей. Саме цього дня у містах України запалювали новорічну ялинку. Зазвичай День Миколая Угодника відзначається з ярмарками і гуляннями, різними концертами та благодійними заходами. В цей день існують певні традиції:

  • обов’язково сходити до церкви на службу і помолитися за здоров’я своїх близьких, а особливо – дітей;
  • покласти дитині під подушку подарунок від нього, щоб Миколай Чудотворець оберігав малюків від усяких бід і знегод;
  • наслідуючи приклад святого Миколая, потрібно допомагати близьким, роздавати милостиню, але робити це скромно;
  • крім того, необхідно спекти медові коржики та пряники – миколайчики – і роздати дітям.

Варто зважати й на деякі заборони:

  • оскільки свято припадає на час, коли ще триває Різдвяний піст, заборонено їсти м’ясо, яйця та інші продукти тваринного походження;
  • у День святого Миколая не прийнято давати в борг, займатися ремонтом, шити або прати;
  • під час вшанування святителя не варто відмовляти в допомозі тим, хто про неї попросить;
  • також варто утриматися від сварок з близькими, адже наступного року з ними будуть погані стосунки. Не варто лаяти дітей – натомість їм потрібно приділяти особливу увагу.

Прикмети на День святого Миколая перевірені та працюють “як годинник”:

  • з’явився іній – в наступному році вдасться зібрати багатий урожай;
  • яка погода на Миколу зимового, таким буде день Миколи весняного (22 травня);
  • якщо сніг з дороги до Ніколина дня замітає, то шляхам і не стояти;
  • скільки снігу на Миколу, стільки навесні й трави буде.

Малеча цього дня формулює свої бажання заздалегідь. Святителю пишуть листа й лишають його на видному місці. Вночі Миколай Чудотворець тихенько підкладає подарунки тим, хто добре поводився. А нечемним діточкам лишає каміння або різочку. Тому дітлахи намагаються не вередувати й бути гарними, аби сподобатися святителю. Хоча насправді все значно простіше: дарунок дитині часто купують батьки, орієнтуючись на їхні “листи”. Проте нехай свято Миколая й сприймають як переважно дитяче, воно існує й для дорослих. Це час приємних дарунків, родинних зустрічей та теплих привітань. Нехай же святий Миколай Чудотворець принесе людям щастя, добробут, душевну та родинну гармонію, дітям – найкращі подарунки, щасливе дитинство й світле майбутнє, а всій Україні – перемогу та довгоочікуваний мир!