Червоний промінь

Світ святкує Хелловін. Чому його символ – зловісний гарбуз?

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада відзначається Хелловін (Геловін). Цьогоріч весь світ святкуватиме його з понеділка на вівторок. Дата Хелловіну завжди незмінна. Таким же сталим є й символ цього дня – гарбуз, на якому зазвичай вирізають зловісну посмішку. Справа в тому, що це видозмінене свято древніх кельтів під назвою Самайн. Він означав закінчення збору врожаю.

Також цього дня вшановували предків. За легендами тоді на землю поверталися душі померлих, а разом з ними ю різна нечисть. Саме тому в цей день заведено виряджатися у різних монстрів, адже маскування було спробою обдурити злих духів.

31 жовтня обрано датою Хелловіну не випадково. Річ у тому, що кельти ділили рік на дві рівні половини: перший період тривав з травня по жовтень, його вважали добрим і світлим. Натомість період з листопада по квітень був холодним і, відповідно, часом найбільшого зла і темряви. Ніч із 31 жовтня на 1 листопада була межею між цими двома відрізками року. До речі, ніч з 30 квітня на 1 травня для кельтів була часом, коли добро і світло нібито повертаються на землю.

За їхніми уявленнями, саме на Хелловін між нашим світом і світом духів відчиняються невидимі двері, через які покійні родичі можуть навідати своїх нащадків. Уже на початку 20-го століття Геловін втратив своє містичне й моторошне значення, ставши для більшості веселим і радісним. Свято набуло популярності завдяки тому, що дає змогу і дорослим, і малим разом розважатись та проводити час.

Всі традиції на Геловін пов’язані з містикою. Найпопулярніші образи – відьом, вампірів, різноманітних героїв із нових та старих фільмів. Безліч людей на Гелловін наносять грим на обличчя, дивляться жахіття, розповідають страшні історії та відвідують вечірки.