Червоний промінь

Названо найстаріше в світі вино, яке досі можна пити

Дилема, відкривати пляшку з вином чи все ж таки ні, ще довгі роки мучитиме багатьох його поціновувачів. Кожен з них остаточно розгубився б, якби йому запропонували хильнути найстарішого вина в світі. Як виявилося, це пляшка з німецького міста Шпайєр. Вона датована аж 325-359 роками. Таким чином, давнє вино залишалося запечатаним у пляшці чи не з Різдва Христового – майже 1700 років. Історію пляшки розповідає наукове видання Ancient Origins.

Її знайшли у 1867 році в гробниці римського аристократа IV століття н. е. на території сучасної землі Рейнланд-Пфальц у Німеччині. Вона являє собою 1,5-літрову скляну посудину жовто-зеленого кольору з “плечами” як у амфори та ручками у вигляді дельфіна. Вчені вважають, що вино було виготовлене із суміші місцевого винограду, трав та оливкової олії. Однак тепер воно виглядає як осад зі смолоподібною масою та каламутною рідиною, що втратила весь вміст етанолу. Незважаючи на те, що на початку XX століття його проаналізували хіміки, пляшку так і не було відкрито. Сучасні історики роками сперечаються про те, чи взагалі слід відкривати пляшку вина, щоб вивчити її вміст.

“Насправді пити це вино цілком безпечно. Мікробіологічно воно не зіпсоване, проте жодної радості у смаку воно точно не принесе”, – розповіла винна експертка Моніка Крістманн.

Куратори Історичного музею Пфальця в Німеччині, де воно зберігається, стверджують, що його слід тримати закритим, щоб не пошкодити рідину, що збереглася. Зі свого боку, мікробіологи наполягають на тому, що відкривати пляшку може бути небезпечно. “Ми не впевнені, чи витримає воно удар повітря. Вино все ще рідке, і є ті, хто вважає, що його слід піддати новому науковому аналізу, але все це дуже сумнівно”, – сказав куратор винного відділу музею Людгер Текампе.