Червоний промінь

Чарівна аномалія: бузок та каштан знов розквітли восени

Надзвичайно цікаві природні парадокси – явище, яке осінь приносить із собою вже не вперше. І цей вересень не став виключенням. На території мелітопольського зоопарку “Страус Юг” квітне бузок. Співробітники закладу показали аномалію на сторінці в соцмережі Instagram, передає “Індустріальне Запоріжжя”. А в Запоріжжі вже кілька років, всупереч осіннім холодам та природному циклу, розцвіли каштани, пише видання “Запорізькі вісті”.

Випадки несвоєчасного цвітіння рослин відомі дослідникам уже давно. Їх повторне цвітіння, зокрема й бузку, можна розглядати як певний збій генетичної програми рослини. Його причиною можуть бути низка стресових факторів – складні метеорологічні умови вегетаційного сезону (засуха, нехарактерні перепади температур), нашестя шкідника тощо. У більшості випадків таке явище не завдає суттєвої шкоди рослині, проте у випадку масового зацвітання може виснажувати її та погіршувати її готовність до зими, кажуть екологи.

В Запоріжжі цьогоріч каштани цвітуть уже вдруге. Дерева можна бачити на Соборному проспекті неподалік бульвару Шевченка. Щоправда, колір є лише на кількох гілочках. Цвітуть рослини й в міському дитячому ботанічному саду. Там таких дерев п’ять, і кольори теж не надто рясні. У ботсаду кажуть, що таке явище спостерігають кілька років поспіль. Проте, за словами фахівців, каштани не з тих рослин, що можуть несвоєчасно цвісти без шкоди для себе. Всі свої поживні речовини та вологу, яку накопичували для зимівлі, вони витрачають на цвітіння та появу нового листя. Тому каштани виснажуються і можуть загинути. Плодів на цих деревах вдруге чекати теж не варто, адже вони просто не встигнуть визріти.

Для каштанів також небезпеку становить минуща міль. Шкідник ушкоджує листові пластини. Через це листя в середині літа опадає. “Водночас волога та речовини залишаються в рослині. Каштани відчувають, що ще тепло, і вони починають цвісти і випускати нове листя, це для нас не звично і дивно. Ми це сприймаємо як позитивний момент, а для рослин це досить погане явище”, – розповіла заступник директора Запорізького міського дитячого ботанічного саду Ірина Артюх-Савлучинська.