Червоний промінь

Різдво Іоанна Предтечі та свято Івана Купала: чим відрізняються, дозволи і заборони

Різдво Іоанна Предтечі щорічно відзначається 7 липня. В 2022 році ця дата випадає на четвер. Свято присвячено пам’яті про народження великого святого та пророка, який хрестив Ісуса Христа у водах річки Йордан. Також в ніч з 6 на 7 липня відбуваються гуляння та обряди, в тому числі і ворожіння – так відзначають язичницьке свято Івана Купала. Вважається, що цього дня можна дізнатись про свою майбутню долю та чи скоро в житті з’явиться кохання. В основному, дівчата ворожили на судженого.

Важливо, що свято Купала та Різдво Івана Хрестителя – це не одне й те саме. В ПЦУ роз’яснюють, що 7 липня православні віряни України відзначають Різдво Предтечі та Хрестителя Господнього Івана. А гуляння в ніч на 7 липня пов’язані з язичницьким “божеством кохання та продовження роду” – Купалом. Проте в народі через незнання часто говорять, що це народна назва церковного свята, яке відзначається 7 липня – Різдва Івана Предтечі.

Трохи про історію

Іоанн Предтеча був сучасником Ісуса Христа – святий народився на кілька місяців раніше за Спасителя. Його батьками, згідно з Євангелієм від Луки, були священик Захарія та праведна Єлизавета. Незадовго до народження святого подружжю явився архангел Гавриїл і розповів, що на схилі років у них народиться праведник і пророк. Багато років Іоанн Предтеча жив у пустелі, а з 30 років почав проповідувати слово Боже. Саме він хрестив Ісуса Христа, за що його називають Хрестителем. Помер святий мученицькою смертю – його вбили за наказом дружини царя Ірода.

Ім’я Івана Купала вперше згадується в Густинському літописі XVII століття. За припущенням істориків, воно з’явилося внаслідок непорозуміння: літописець із Густинського монастиря, описуючи ігрища з купаннями, ототожнив спосіб гулянь із назвою “божества”. Святом його зробили народна інтерпретація імені святого чесного й славного пророка Івана, Предтечі і Хрестителя Господнього. Обряди, що досі популярні на свято, пояснюються просто. У дохристиянські часи це було ритуальне свято, пов’язане з астрономічним явищем – літнім сонцестоянням, коли був найдовший день і найкоротша ніч у році. Язичники поклонялися сонцю та проводили різноманітні обряди “очищення” вогнем і водою задля хорошого врожаю та добробуту.

Що можна зробити в ці дні

У свято важливо сходити на службу до церкви та помолитися Іоанну Хрестителю. У пророка просять про сімейне щастя, благополуччя, народження дитини, зцілення від недуг, у тому числі різних залежностей. З Різдвом Іоанна Предтечі за датою збігається язичницьке свято Івана Купала. У ніч на 7 липня молодь влаштовує веселі купальські гуляння, хоча церква вкрай негативно ставиться до таких обрядів і закликає не брати в них участі.

Що заборонено робити

Ворожіння та язичницькі ритуали суворо заборонені церквою на Різдво Іоанна Предтечі, як і будь-якого іншого дня.

Крім того, в це велике церковне свято не можна працювати по дому та на землі, а також займатися рукоділлям. Оскільки 7 липня випадає на Петрів піст, до столу не подають м’ясо, яйця та молоко.

За прикметою, на Різдво Іоанна Предтечі не можна нічого піднімати із землі, особливо гроші.