Червоний промінь

Присвячується музиці й довкіллю

Святу виповнюється 15 років. У зв’язку з обмежувальними заходами на період пандемії, цього року масових зібрань знову проводитися не буде. Проте свято має цікаве тематичне спрямування. Як оголосили його організатори, ювілейний рік Всесвітнього дня вишиванки присвячено українській традиційній музиці та проблемам вирубки лісів, висихання річок і забруднення довкілля пластиком.
– Як пов’язані культурна спадщина та екологія? Насправді, взаємопроникливо. Коли певна територія стає непридатною для життя, з часом зникає і вся місцева культура, яка століттями створювалася предками. Протягом останніх десятиліть в Україні висохло близько 10 тисяч річок. Це означає, що більше не використовуються їхні старовинні назви, зникають з ужитку пісні, казки, легенди, пов’язані з цими річками, – розповіла засновниця та ініціатор Дня вишиванки Леся Воронюк. Вона наголосила, що вирубування лісів загрожує не лише затопленням цілих регіонів, а й, змушуючи жителів постійно відновлювати втрачене, «вимиває» багатство місцевих традицій та звичаїв. Надмірне використання пластику нав’язує прості швидкі побутові рішення, створюючи споживацьке суспільство, яке все менше схильне заглиблюватися в культуру та історію, а також бути відповідальним за майбутнє.
Цього року День вишиванки відбувається також у форматі вуличної етномузики. На величезній кількості вуличних локацій (площі, парки, вулиці) гратимуть традиційні музики – гармоністи, кобзарі, лірники, сопілкарі, трембітарі, дримбарі, цимбалісти.
У нашому районі улюблене національне свято відзначили безліччю онлайн акцій. Ми бачимо океан радісних світлин наших земляків у вишиванках. І це створює потужній колективний гарний настрій.

Наталія СТІНА.