Червоний промінь

100-річчя прем’єри “Щедрика” відзначать в Нью-Йорку

В американському місті Нью-Йорк відбудеться ще одна знакова подія, пов’язана з українською культурою. Цього разу нагодою стане 100-річчя першого публічного виконання “Щедрика” – всесвітньо відомого твору українського композитора Миколи Леонтовича. На честь ювілею організують концерт, частина коштів з якого буде спрямована на відбудову України через платформу United24. Про це Міністерство закордонних справ України повідомило у Facebook.

Великий концерт під назвою Notes from Ukraine представить Український інститут спільно з Міністерством закордонних справ та Ukrainian Contemporary Music Festival. Захід відбудеться 4 грудня в Карнегі-Холл – найпрестижнішому концертному залі Нью-Йорка. Очільник МЗС Дмитро Кулеба наголосив, що гастролі УНР Капели Олександра Кошиця в США призвели до фурору. Вони продемонстрували успішність української культурної дипломатії. “Ми сприймаємо цьогорічне свято як чудову нагоду відзначити нашу багатовікову культуру та державність у часи, коли Росія намагається їх знищити. Упевнений, цей захід дасть присутнім зрозуміти, що ми захищаємо, і чому Україна переможе”, – заявив Кулеба.

Зазначається, що квитки можна придбати в касі Карнегі-Холл або відвідавши сайт концертної зали.


“Щедрик” – найпопулярніша українська щедрівка, яка відома в музичній обробці Миколи Леонтовича. Напередодні Старого Нового року, 13 січня, в Україні заведено щедрувати. І роблять це зазвичай, співаючи саме цю пісню.

5 жовтня 2022 року виповнюється рівно 100 років з дня, коли “Щедрик” вперше пролунав вживу для північноамериканської аудиторії. Американцям настільки сподобався мотив українського композитора, що згодом його адаптували “під власні потреби”. В результаті вийшов всесвітньо відомий різдвяний хіт, який називається Carol of the Bells. Без цієї пісні Різдво в США стало просто неможливим. Американці дуже часто обігрують цю мелодію в фільмах, мультсеріалах тощо.