Червоний промінь

“Укрзалізниця” підвищила вартість вантажних перевезень на 70%. Аграрії б’ють на сполох

Міністерство інфраструктури погодилося із пропозицією “Укрзалізниці” (УЗ) про підвищення тарифів на перевезення вантажів на 70%. Наказ № 441 “Про внесення змін до коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов`язані з ними послуги” міністр Олександр Кубраков підписав наприкінці червня.

“Міністерство інфраструктури провело планову індексацію тарифів на вантажні перевезення з 1 липня. Коефіцієнти підвищено однаково (на 70%) для всіх 20 видів вантажів”, – заявив голова правління “Укрзалізниці” Олександр Камишин. В пояснювальній записці висловлено очікування, що завдяки цьому підвищенню УЗ планує отримати додатково понад 11 млрд грн до кінця 2022 року.

За підрахунками компанії за перших п’ять місяців цього року, через війну перевезення вантажів впали у 2,9 разів – до 27,1 млн тонн, зокрема у внутрішньому сполученні у 2,7 разів – до 14,5 млн тонн, на експорт – у 2,5 разів, до 10,8 млн тонн, на імпорт – у 6,4 рази, до 1,6 млн тонн, тоді як транзит обрушився майже удесятеро – до 0,3 млн тонн. В “Укрзалізниці” також зазначили, що її орієнтовні витрати на відновлення пошкоджень від війни перевищать 100 млрд грн, а державного фінансування не буде достатньо для покриття цих видатків.

Утриматися від цього кроку раніше закликала Європейська бізнес асоціація. Вона закликала українську владу не перекладати проблеми “Укрзалізниці” на плечі бізнесу, який теж постраждав від війни.

Президент Української зернової асоціації Микола Горбачов, коментуючи рішення “Укрзалізниці” та Уряду, стверджує, що підвищення тарифів зробить нерентабельним вирощування українського зерна і по суті може “знищити український аграрний сектор”. А це, в свою чергу, призведе до соціального вибуху у аграрних регіонах держави. 

“Наведу приклад. Ми не можемо експортувати наше зерно через заблоковані порти, тож змушені експортувати його через порти Європи. Зараз сільгоспвиробники продають зерно у Констанці (Румунія) за ціною 240 дол. за тонну. З підняттям ціни логістика до порту в Констанці становить уже 180 дол. Таким чином, аграрію потрібно продавати ячмінь з елеватору за ціною 50-60 доларів! При цьому собівартість вирощування ячменя – більше 160 дол. Тобто, аграрій отримує лише 30% від своїх витрат. А це означає, що ніякої посівної кампанії він проводити не буде”, – наголосив президент УЗА. Це, на його переконання, призведе до банкрутства більшості сільгоспвиробників.

“Ми втратимо на багато років усі здобутки у галузі. Я пам’ятаю, як це було в 90-х, коли 30% землі не оброблялось. І ми зараз – на шляху до тієї ж самої ситуації. Нагадаю: у нас у сільській місцевості проживає біля третини всього населення. Тож соціальний вплив буде дуже значним”, – підкреслив Горбачов.

За його словами, проблема не лише у підвищенні тарифів, а й у регуляторних змінах, до яких вдалася УЗ і які значно збільшують фінансове навантаження на перевізників. Так, компанія регуляторно зменшила відстань, яку проходять вагони за один день: якщо раніше вагони з зерном нормативно проходили по 200 км в день, а шлях з центральної України до західних переходів шлях займав три дні, то зараз вагон проходить 50 кілометрів на добу, а це вже 12 днів дороги.

“І у той самий час УЗ вдвічі збільшила плату за використання вагонів. Таким чином, ми отримуємо збільшення вартості транспортування зерна з 15 до 40 дол. на одній тоні. Тому хочу сказати: при всій повазі, УЗ має всі можливості для залучення фінансові ресурси в інших місцях. А якщо ми втратимо зараз свого сільгоспвиробника, то ми отримаємо величезний соціальний удар та втратимо більше ніж 50% всіх валютних надходжень”, – резюмував Горбачов.