Червоний промінь

Експорт агроподукції вийшов на довоєнний рівень

За вересень 2022 з України було експортовано 6,9 млн тонн аграрної продукції. Держава фактично вийшла на рівень експорту, який був ще до початку повномасштабного вторгнення РФ. Про це сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук під час брифінгу у “Медіацентрі Україна – Укрінформ”.

Марчук зазначив, що за минулий місяць 3,8 млн тонн продукції було експортовано через розблоковані морські порти Одеської області. Він додав, що у серпні цими шляхами було експортовано 1,7 млн тонн. Такого результату вдалося досягти зокрема й завдяки дії “зернової” угоди, підкреслив заступник голови аграрної ради.

Так звана “зернова” угода України, Росії, Туреччини та ООН, яка була підписана в турецькому Стамбулі 22 липня, на даний час виправдовує сподівання. 10 вересня з портів “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний” вийшли чергові 5 кораблів із зерном. На їх борту 90 тисяч тонн української агропродукції, призначеної для країн Африки та Європи.  За даними урядового відомства, з початку дії “зернової” ініціативи Україна експортувала 2,6 млн тонн сільськогосподарської продукції. Всього з українських портів вийшли 252 судна з продовольством, направленим до країн Азії, Європи та Африки.

Угода про транзит зерна закінчується в середині листопада 2022 року. Міністр аграрної політики та продовольства Микола Сольський не впевнений, чи можна розраховувати на її продовження. За його словами, для цього потрібно точно знати, “що за столом переговорів розумні й адекватні люди”. Розуміння того, станеться це чи ні, Уряд матиме ближче до завершення угоди, спрогнозував Сольський.