Червоний промінь

Агросектор втратив через війну вже понад $34 млрд

Непрямі втрати в сільському господарстві України внаслідок агресії РФ становлять 34,25 млрд доларів США. Дані станом на 15 вересня 2022 року наводять KSE Агроцентр і Міністерство аграрної політики та продовольства України, повідомляє пресслужба відомства. Спеціалісти підготували “Огляд непрямих втрат від війни в сільському господарстві України” та представили його результати вчора, 10 листопада.

Під непрямими втратами розуміють недоотриманий дохід від зменшення кількості виробленої продукції та зменшення внутрішніх цін. Також вони включають в себе додаткові витрати, які виробники змушені нести через війну. Збитки внаслідок порушень в логістиці та зниження вартості експортно-орієнтованих товарів становлять 18,5 млрд дол. США. У середині вересня середньозважені внутрішні ціни на основні експортні культури були на 60,7% нижче, ніж до вторгнення РФ. Падіння виробництва с/г культур спричинило збитки у розмірі 14,2 млрд дол. США. Зменшення виробництва продукції тваринництва принесли втрат на 348,7 млн дол. США. Йдеться про скорочення виробництва у живій вазі, а також річне зменшення виробництва молока, яєць та продукції бджільництва – очікуваний спад на рівні 10%.

Через збільшення витрат на виробництво сільське господарства України втратило 862 млн дол. США (збільшення вартості добрив та пального). Скорочення виробництва багаторічних культур спричинило збитки у розмірі 322 млн дол. США. У міністерстві зауважують, що у порівнянні з попереднім випуском огляду за червень, загальна сума таких втрат збільшилася на 10,8 млрд дол. США.

Згідно з даними KSE Агроцентр, прямі збитки від війни в сільському господарстві України cтаном на ту ж дату сягнули 6,6 млрд дол. США. Зокрема, часткове або повне пошкодження 84,2 тис. одиниць с/г техніки завдало збитків на 2,9 млрд дол США. Пошкодження або знищення зерносховищ сукупною ємністю 9,4 млн т одночасного зберігання завдало 1,1 млрд дол. США збитків.

Тваринництво втратило 362,5 млн дол. США. Орієнтовна кількість тварин, які загинули внаслідок російської агресії, становить майже 400 тис. бджолосімей, 95 тис. голів кіз та овець, 212 тис. голів великої рогатої худоби, 507 тис. свиней та майже 11,7 тис. голів птиці.

На постраждалих територіях було знищено понад 14,3 тис. га багаторічних насаджень, що завдало 348,7 млн дол. США збитків. Крім цього, знищення 0,6 тис. т засобів захисту рослин, 124 тис. т добрив та 11,5 млн літрів палива завдало збитків на 95,4 млн дол. США.

Внаслідок повномасштабного вторгнення було знищено або викрадено 2,8 млн т зернових та 1,2 млн т олійних культур, що завдало збитків на 1,9 млрд дол. США. У порівнянні з попереднім випуском огляду за червень загальна сума пошкоджень збільшилася на 2,3 млрд дол. США, повідомили в Мінагрополітики.